J. P. Sartre. Šleikštulys
Tokia keista knyga. 2/3 jos dalis nesupratau už ką ji taip vertinama, tačiau ta likusi 1/3 atpirko mano svarstymus.
Taigi gyveno kartą vyras, kuris savo gyvenimą vertino kaip niekuo neypatingą. Ir iš tiesų, knygoje nieko svarbaus ir nevyksta – veikėjas vaikšto mieste, užsuka į kavinę, pabendrauja su kasdien sutiktais žmonėmis, skaitymas, rašymas ir pan. Rutina.
Iš kitos pusės, iškilo knygoje Egzistencialistų kavinė aprašytos paties autoriaus gyvenimo akimirkos, darbas. Ir tada viskas pasirodo lyg kitoj šviesoj. Kokia unikali gali būti kiekviena akimirka, minutė, santykis su aplinka, kasdieniais daiktais.
Labiausiai, man tikriausiai, įsiminė svarstymas apie gyvenimą per nuotykio patyrimą ir tai, jog savo gyvenimą, patirtį galime nuspalvinti kitomis spalvomis pasirinkdami atitinkamus žodžius ir pasakojimo būdą.
„Štai ką pagalvojau: net banaliausias įvykis gali virsti nuotykiu, tereikia imti jį pasakoti. Žmones taip apgauna: žmogus yra amžinas istorijų pasakotojas, gyvena apsuptas savų ir svetimų atsitikimų, tik per juos suvokia viską, kas jam nutinka; ir gyvenimą stengiasi gyventi taip, tarsi pasakotų“
Ir tikrai, juk apie tą patį daiktą, įvykį vienas žmogus gali neturėti ką pasakyti, o kitas – sukurti ilgiausią pasakojimą, kupiną patirties ir emocijų.
Be to, manau, jog knyga gali sušvisti ir visai kitoje šviesoje turint daugiau žinių apie fenomenologiją ir egzistencializmą.
Vertinant bendrai, kai kurios idėjos man liko paslaptimi, dėl ko knygą norėčiau atsiversti grįžtant prie tam tikrų momentų. Taip pat knyga man buvo priminimas, kad labai svarbu išlikti atidžiam, sąmoningam, nes kiekviena akimirka, kiekviena patirtis yra unikali. Todėl ne tik džiaugsmas, bet ir skausmas, neviltis, prasmės paieškos yra unikalios patirtys, prie kurių labiau prisiliesdami galime geriau pažinti save ir kitus.
„Egzistuoti reiškia tiesiog būti; esybes galima pamatyti, galima atrasti, bet išmąstyti – niekada. Manau, kai kurie žmonės tai supranta, tik mėgina įveikti šį sąlygiškumą prasimanyti savaimingą, neišvengiamą būtį“
Įrašo iliustracija: https://images.unsplash.com/photo-1488994038434-e995b7a4ba35?ixlib=rb-1.2.1&ixid=eyJhcHBfaWQiOjEyMDd9&auto=format&fit=crop&w=751&q=80
Palikite komentarą