Kaip lengviau įveikti kritiką, kai esi itin jautrus?
Kritika itin jautriems žmonėms gali būti dideliu iššūkiu. Dėl to labai svarbu prisiminti, jog nesame vieni. Be to, tai, ką priimame kaip kritiką, yra nuomonė žmonių, kurie turi, galbūt, visai kitokią patirtį nei mes. Todėl labai svarbu stiprinti savivertę, atrasti savo vertybes ir mokytis priminti sau, jog nuomonė, mintis, emocija – tai ne faktas.
Tikrai negalime patikti visiems. O to visai ir nereikia. Tačiau labai svarbu atrasti būdus, kuriais galėtume paremti, pastiprinti patys save. Kokiomis kryptimis galime judėti ir ką svarbu prisiminti?
Atjauta sau. Kartais žmonės mus skatina pamiršti, „neimti į galvą“, tačiau taip tik dar labiau pasijaučiame nesuprasti. Dėl to svarbu pačiam sau parodyti atjautą, supratingumą ar fiziškai save apglėbti, savimi pasirūpinti.
Pasirūpinimas savimi. Itin jautriems žmonėms kritika gali sukelti nuovargio, išsekimo jausmą. Dėl to labai svarbu pasirūpinti poilsiu, žinoti į ką galima kreiptis pagalbos, emocinės paramos.
Tai ne apie mus. Kritika dažnai yra ne apie mus, tačiau apie kritikuojantįjį. Todėl svarbu išgirsti ne tik kritiką, tačiau ir grįžtamąjį ryšį apie tai, kas, pasak kito žmogaus, padėtų mums keistis/keisti/padaryti dalykus kitaip.
Perfekcionizmas vs vidinis tobulumo siekimas. Bandydami išvengti kritikos ar jautriai į ją reaguojant galime susidurti su savo perfekcionizmu. Todėl labai svarbu išsigryninti tai, ką kritika reiškia mano savivertei, ir ko aš iš tiesų siekiu.
Galimybė pastiprinti savo savivertę. Kitų išsakomą poziciją galime panaudoti kaip pamoką keistis. Taip galime tiek save pastiprinti, keisti, tiek geriau išmokti kitiems parodyti tai, kas mums (ne)tinka.
Negalime būti atsakingi už kitų nuomonę. Svarbu sau priminti, jog kiti turi teisę galvoti kitaip, ne visada su mumis sutikti.
Kritika nebūtinai reiškia tiesą. Kito žmogaus požiūris, nuomonė gali mus itin sužeisti. Tačiau kritiškai ją vertindami galime suprasti, jog nebūtinai viskas, ką sako kiti, yra neginčitina tiesa. Gali būti, jog kitas žmogus jaučiasi nesaugus, sužeistas, todėl pažeistą asmeninę pusiausvyrą bando atstatyti jam žinomais būdais.
Reakcija į kritiką rodo, jog man rūpi. Reakcija į kritiką yra normalus atsakas į situaciją. Ir tai mums labai svarbu prisiminti. Kažką atlikdami investuojame savo jėgas, laiką, bandome išreikšti save. Todėl kitų požiūris gali žeisti tai, kas mums svarbu.
Pagal: https://tinybuddha.com/author/julie-bjelland/
Palikite komentarą