J. Richardson. Nerimastingos mamos
Knyga mamoms, jų partneriams, bet kartu ir tiesiog norintiems geriau suprasti nerimą (o gal ir savo mamas).
Autorė pastebi, jog dėl biologinių ar išmokimo veiksnių, nerimo patirtis dažnai tęsiasi šeimos istorijoje. Todėl dažnai nutinka taip, jog vaikai ne tik pasižymi didesniu jautrumu, tačiau dėl būdingo jautrumo prisiima ne jų galią ir jėgas atitinkančias atsakomybes už kitų neįvardijamus jausmus ir patirtis. Taigi būtent dėl to, norint pasirūpinti savo vaikų, šeimos laime, mamoms pačioms labai svarbu pasirūpinti savimi.
O padėti sau, pirmiausia, galime geriau suprantant nerimo mechanizmą. Šį mechanizmą autorė paaiškina aptardama nerimo paskirtį, migdolinio kūno, pagumburio ir kitų su nerimu susijusių organizmo funkcijų ypatumus bei veiklą.
Dalindamasi asmenine nerimo patirties istorija, autorė vaizdžiai iliustruoja nerimo sukeliamas mintis ir jausmus, skambančius žodžiais „kažkas su manimi negerai; esu ne toks; gal sergu; esu ne toks kaip kiti ir pan.“. Tai sustabdyti gali padėti naujų įgūdžių mokymasis, leidžiantis vis labiau pastebėti tą trumpą laiko momentą tarp pajausto nerimo ir reakcijos į jį. Šiame laiko momente dėmesingumo pagalba galima pasirinkti kitą, efektyvesnį elgesio būdą.
Mūsų gebėjimas galvoti apie tai, kas iš tiesų nė nevyksta, yra kognityvinis pasiekimas, kuriam mokame emocinę kainą
Susitapatinimo su savo nerimu, nerimastingomis mintimis mažinimui naudingas gali būti fuzijos – defuzijos supratimas, defuzijos metodai, dėmesys sąmoningam dėmesingumui, meditacijai, fiziniam aktyvumui, kvėpavimui, vertybėms, miegui, gyvenimo ritmui, socialinės paramos siekimui (apie tai galima plačiau rasti knygoje).
Būtent šie metodai, psichoterapinė pagalba, pasak autorės, jai padėjo susikurti kokybišką gyvenimą. Skatindama viltį ir tikėjimą pagerinti savo savijautą ji pastebi, kad siekdami mažinti savo nerimą tapsime žymiai efektyvesni ir naudingesni aplinkiniams. Nerimaudami dažnai galvojame, jog negalime būti gerais tėvais, partneriais, tačiau vietoj to, jog skiriame energiją nerimui, naudingiau ją paskirti pasirūpinimui savimi. Dėl to man atrodo, jog besilaukiančios bei vaikus auginančios (ypač mažus) tikrai atras sąsajų bei pastiprinimą tvarkantis su nerimu ir kuriant kokybiškesnį gyvenimą.
Palikite komentarą