Šaolino vienuolio Shi Heng Yi įžvalgos apie asmeninį meistriškumą
Pirmą kartą Shi Heng Yi atsitiktinai pamačiau Youtube ir kaip niekad supratau, kokia jėga slypi vidinėje ramybėje bei gebėjime save valdyti.
Shi yra 35 kartos Šaolino meistras ir Šaolino vienuolyno Europoje vyriausiasis meistras. Jis sako, jog pirma pamoka ir būtinybė norint tapti Šaolino vienuoliu yra prisirišimo paleidimas – santykių su šeima, draugais nutraukimas, pinigų bei kitų pasaulietiško gyvenimo būdo aspektų atsisakymas. Vis dėl to, tai nereiškia, jog gyvenant įprastai negalima pasiekti asmeninio meistriškumo. Tačiau, kaip sako Shi, reikia nepamiršti, kad visi materialūs dalykai bus prarasti ir net sveikiausi kūnai kažkada sunyks. Taigi, kad ir kiek investuosime į tai, kas iš principo yra nestabilu, visada turime susitaikyti su tuo, kad kažkada tai bus prarasta. Ir su tuo turime susitaikyti.
Kaip atsvara kaitai, laikinumui gali būti asmeninio meistriškumo siekimas. Asmeninis tobulėjimas bei savęs įvaldymas yra įsipareigojimas tam tikram gyvenimo stiliui, tokiam gyvenimo būdui ir savęs tobulinimui, kurio negalima nusipirkti už pinigus. Taigi atsakymas į tai, o kas gyvenime yra stabilu ir į ką reikėtų investuoti nebijant prarasti, anot Shi, yra savikontrolė.
„Neramus protas visada pasiklysta galvojant apie praeitį ar nerimaujant dėl ateities“
Yra tik viena sritis, kurią tikrai galime valdyti ir kontroliuoti – tai mes patys. Būtent mes patys, mūsų vidinis pasaulis yra toks ypatingas, kad tik mes galime jį pilnai pažinti ir valdyti. Savikontrolė, savęs įvaldymas ir yra būtent apie šio vidinio pasaulio pažinimą, stebėjimą ir įvaldymą. Kam to reikia? To, pasak Shi, reikia tam, vadovaudamiesi aiškiu, visapusišku matymu priimtume geresnius sprendimus bei efektyviau reaguotume į kasdienius įvykius.
Mhhh… lyg ir paprasta, tačiau vienuoliai to mokosi ilgus metus, o jų atliekamos praktikos reikalauja ne kiekvieno mūsų jėgas atitinkančios ištvermės. Shi sako, kad judėdami mažais, tačiau sistemingais žingsneliais, ramybę galime atrasti ir nestabiliame pasaulyje. Taigi…
1 žingsnis. Išsklaidykite debesis
Dažnai esame valdomi ar net užvaldyti dvejonių. Klausiame savęs, ar man daryti tai? Koks yra geriausias pasirinkimas? Ką kiti pasakys? Kas, o jeigu? Klausdami savęs tokių klausimų, neišvengiamai „matome“ rezultatus, kuriame istorijas, kurios tikrai ne visada būna su laiminga pabaiga. Protas tampa drumzlinas, susijaukęs, todėl atrasti tinkamą sprendimą tampa neįmanoma. Tokia sumaištis lyg atskiria mus nuo savęs pačių, nuo savo siekių ir tikslų.
„Atvirumas ir pagarba sau yra labai svarbūs, o rūpinimasis savimi – būtinas“
Norint save įvaldyti, itin svarbu stebėti. Ne įsitraukti į savo mintis kuriant dialogus, tačiau tiesiog stebėti. Geriausia tai suprasti padeda debesuoto dangaus analogija. Pažiūrėję į dangų kartais jį manome visiškai giedrą, kartais debesuotą. Mintys yra kaip debesys, jos atslenka ir nuslenka. Taigi, kad ir kiek debesų bebūtų, dangus visada giedras ir žydras. „Nesi tavo mintys, esi dangus“,- sako Shi.
2 žingsnis. Neapgaudinėk savęs
Šaolino vienuoliai dažnai stebina neįtikėtinomis fizinėmis galimybėmis bei ištverme. Nepaisant didelių pastangų reikalaujančių praktikų, vienuoliai jas vertina kaip judesio meditaciją, disciplinos, savikontrolės, savęs įvaldymo būdą judesio pagalba. Shi sako, jog dažnai galime jausti įkvėpimą, motyvaciją kažko imtis, tačiau tai gali būti tik trumpalaikis energijos pliūpsnis, kuris nesiimant tolimesnių veiksmų tampa bereikšmiu. Ir čia reikia nepamiršti, jog dideli pokyčiai greitai neįvyksta, todėl reikia pradėti mažais žingsneliais, pavyzdžiui pradedant stebėti ir kontroliuoti miego režimą ar mitybą. Vienam tai padaryti gali būti sudėtinga, todėl pastebint, jog norisi save apgaudinėti, naudinga turėti mokytoją, ar bent jau žmogų, kuris padėtų siekti pokyčių.
„Savęs įvaldymas tai procesas, kurio metu atrandame savyje tai, kas stabilu. Todėl, kad ir kas nutiktų, kad ir kokias išorines aplinkybes prarasime, su mumis visada liks tai, kas stabilu ir nekinta mumyse pačiuose“
3 žingsnis. Laikytis informacijos srauto dietos
Stenkitės būti dėmesingi tam, kuo „maitinate“ savo protą nuo ryto iki vakaro“,- sako Shi. Knygos, kurias skaitome, pokalbiai, kuriems skiriame laiką, „maitina“ mūsų sąmonę taip formuojant savęs ir aplinkos, pasaulio suvokimo vaizdą.
Kaip ir nuolatinis greito maisto vartojimas gali būti žalingas sveikatai, taip ir socialinė medija, naujienų sekimas gali neigiamai paveikti mūsų psichikos sveikatą. Jei pastebite, jog nuolat jaučiate nerimą, pyktį ar lyginate save su kitais, pats laikas imtis minčių dietos.
Parengta pagal: https://hk.asiatatler.com/life/shi-heng-yi-shaolin-master-interview-self-mastery?fbclid=IwAR2R6ZHqc-qYc9yQ7RgHHj8rhyNxdzB7K_jhpI_tY9q1919Z2mojUhAzMUA#.YDPa2qv18Ec.facebook
Įrašo iliustracija: Lukasz Duszak iš Unsplash
Palikite komentarą