Tikslų siekti kliudančių blokų įveikimas
Galvodami apie savo ateitį, dažnai susikuriame vaizdinį apie tai, kaip atrodysime, kokia aplinka mus sups ir dar daugybę dalykų. Toks vaizdinys atrodo tikrai mielas, malonus, BET… mažai tikėtinas realybėje? Gal kažkas paprieštaraus, jog viskas yra pasiekiama siekiant, tačiau ne visiems kelyje nepasitaiko abejonių, neužtikrintumo ir kitų įsitikinimų, blokų, kliudančių svajones paversti realybe.
Įsitikinimai atspindi savęs ir pasaulio matymą. Dažnai manoma, jog įsitikinimai susiformuoja vaikystėje, priklauso nuo būdo, kuriuo buvome auklėjami. Pasikartojantis vaikui autoritetingų žmonių elgesys, auklėjimo būdas su laiku įsitvirtina ir taip tampa mūsų pačių įsitikinimais, tiesiomis. Turėdami tam tikrų įsitikinimų, tampame lyg nepajudinamai įsitikinę apie tai, kas yra, bei kaip turėtų būti.
Taigi kaip padėti sau ir išsivaduoti iš ribojančių siekiant savo tikslų?
1. Tikslo išsigryninimas. Siekiant bet kokio tikslo, nepaprastai svarbus jo išsiaiškinimas, t.y. KO? aš iš tiesų norių ir KODĖL? aš to noriu. KO? noriu ir paprastesnė tikslo dalis, tačiau, štai KODĖL?, atsakyti ne visada lengva. Kodėl noriu ir kam man to reikia?, atspindi būtent tikrąsias tikslo priežastis ir asmeninius siekius. Pvz. noriu turėti savo verslą? Kodėl? Noriu dirbti kada noriu, iš kur noriu ir kaip noriu. Taigi šiuo atveju laisvė ir laisvas pasirinkimas yra esminis šio tikslo aspektas. Atsakymas į klausimą KODĖL? gali atskleisti visai kitas tikslo spalvas, parodyti jausmus, emocijas, kurių iš tiesų siekiama, pvz. norą jaustis mylimu, laisvu, laimingu.
2. Minčių stebėjimas ir užsirašymas, žurnalo vedimas. Tam tereikia rašiklio, popieriaus, laisvos minutėlės ir neišmatuojamo atvirumo pripažinti savo mintis ir jausmus. Svarbu pasižymėti tikslo siekimui trukdančius įsitikinimus ir jų galimas priežastis, ankstyvuosius patyrimus. Taip rašant nėra jokių neteisingų ar nesąmoningų idėjų, viską galima apžvelgti vėliau, pirmiausia, svarbu išrašyti.
3. Pasiteisinimų, kliudančių priežasčių pažinimas. Susiduriant su ribojančiais įsitikinimais, neišvengiamai iškyla priežastys, kodėl kažko negalima siekti ar pasiekti. Klausimų sau uždavimas „Ar tai tikrai tiesa?“, „Ar kiti tiki, kad tai tiesa?“, „Ką apie tai pasakytų kiti?“, bei kitų savo pasiteisinimų pažinimas iš skirtingų perspektyvų leidžia suprasti tikrąjį situacijos branduolį, esmę. Taip galima pamatyti, kurie iš pasiteisinimų yra visiškai nereikšmingi ir nepagrįsti, o kurie, iš tiesų, reikalauja didesnio dėmesio. Pasižiūrėjimas į situaciją iš kitos perspektyvos padeda pakeisti matymo kampą. Naudos gali būti dar daugiau, jei pasirenkamas kažkas, kuo žavimasi, vertina kaip autoritetas.
4. Ribojančių įsitikinimų pažinimas. Išsiaiškinus visas tikslui kliudančias priežastis, aiškiau galima pažinti ir savo pasiteisinimus bei įsitikinimus. Ir čia svarbu grįžti prie kiekvienos minties ir užduoti sau klausimus. Pvz. negaliu pradėti savo verslo, nes nesugebėsiu pakankamai apsirūpinti finansiškai. KODĖL? Nes dirbant sau neuždirbsiu tiek pinigų. Kodėl? Nes manau, jog neturėsiu pakankamai klientų. KODĖL? Nes nemoku pritraukti klientų. Ir čia prieinama prie save ribojančio įsitikinimo: „Aš nepakankamai geras“. Pakartotinis klausimo KODĖL? uždavimas yra puikus būdas atrasti tai, kas iš tiesų slypi už problemos, situacijos.
5. Savęs perprogramavimas afirmacijų pagalba. Išsiaiškinus, kas iš tiesų stabdo, galima atrasti naujas kryptis tai įveikti. Įsitikinimai dažnai tampa save išpildančia pranašyste, todėl svarbu mintis pakreipti kita linkme. Ir nors tai skamba paprastai ir dažnai kiti sako „pakeisk mąstymą“, tačiau tai nėra taip lengva, įsitikinimai lyg iššoka be mūsų valios ir pastangų. Taigi, afirmacija gali būti ta pagalbos priemonė, kurios dėka sau imsime nuolat kartoti ir diegti kitas mintis.
6. Naujų elgesio būdų praktikavimas. Tiesa, jog norint pasiekti tikslų, pozityvių teiginių kartojimo nepakanka, reikia imtis veiksmų. Pradžiai gali būti naudinga užduoti sau klausimą „Ką daryčiau, jei tikėčiau, kad _________(įterpkite pozityvų įsitikinimą). Atsakymas gali nustebinti ir pastūmėti imtis veiksmų.
Parengta pagal: Huber, L. (2019). How I Overcame my Mental Blocks & Started my Own Business. Asca Newsletter, 6, 45-47.
Palikite komentarą