Viešasis kalbėjimas kelia nerimą?
Dėl karantino pakitus mokymosi, darbo režimui, sugrįžti prie įprasto ritmo gali būti pakankamai sudėtinga. Bendravimą akis į akį pakeitė vaizdo pokalbiai ar komunikavimas raštu, todėl poreikis kalbėti viešai gali kelti didesnį nerimą. Vis dėl to, nors viešasis kalbėjimas gali kelti didelę baimę ir nerimą, o pristatymui pasibaigus, galbūt, kils minčių apie tai, „ką gi visgi aš pasakiau?“, viešojo kalbėjimo meno galima išmokti lengviau žinant kelias šio proceso subtilybes.
1. Pristatomos medžiagos žinojimas. Daugelis baiminasi, jog pamirš tai, ką nori pasakyti. Taigi svarbu pasižymėti svarbiausius dalykus bei praktikuotis. Praktikavimasis leis išgryninti pačius svarbiausius aspektus, pristatymo esmę, raktines mintis, į kurias pažvelgus bus lengviau prisiminti su tuo susijusią informaciją.
2. Pristatymo vietos pažinimas. Nežinomybė gąsdina, todėl kuo daugiau žinoma apie vietą, kurioje bus skaitomas pranešimas, tuo daugiau pasirengimo pajaučiama. Prieš renginį galima paieškoti salės, auditorijos nuotraukų, pasidomėti kalbėtojui skirta vieta.
3. Žinojimas kas ir kaip jus pristatys. Nėra nieko blogiau kaip žengimas kalbėti po to, kai auditorijai buvote netinkamai pristatytas. Netinkamas pristatymas, neteisingas informacijos apie jus pateikimas gali neigiamai paveikti nusiteikimą, todėl svarbu išsiaiškinti, kas ir kaip jus pristatys, kokią informaciją pateiks. Galbūt, tokiu atveju naudinga pristatančiajam iš anksto pateikti esminius faktus, reikiamą informaciją.
4. Auditorijos pažinimas. Tai vienas iš pranešimo sėkmės raktų. Net ir tuo atveju, kai informaciją pristatote jau kelintą kartą, žinojimas, kam bus kalbama, padeda kalbėjimą padaryti specifiškesniu, labiau atitinkančiu auditoriją. Auditorijos pažinimas padeda sukurti tarpusavio ryšį dalijantis panašiomis emocijomis, kas kartu didina ir dalyvaujančiųjų įsitraukimą.
5. Pristatymo vizualizavimas. Elitiniai sportininkai prieš varžybas daugybę kartų įsivaizduoja procesą, kuriame dalyvaus. Tai padeda stiprinti pasitikėjimą savimi, numatyti galimas kliūtis bei treniruoti ir parengti protą būsimai situacijai. Atėjus tikrajam momentui, smegenys jau lyg pažįsta situaciją, nes joje dalyvavo daugybę kartų. Taip pat yra ir su viešuoju kalbėjimu. Įsivaizduokite kaip žengiate link scenos, atėję pasiruošiate užrašus, paimate mikrofoną bei pasisveikinate su auditorija. Įsivaizduokite kiekvieną žingsnį nuo pat proceso pradžios iki pabaigos.
6. Kalbėjimo trukmė. Įsitikinkite, jog jums skiriamas laikas ir parengtos informacijos kiekis sutampa. Daugeliu atveju gali tekti kažką praleisti ar modifikuoti, tačiau neturėtų nutikti taip, jog reikės palikti nepristatytą pusę informacijos ar net nespėjus pristatyti esmės. Dėl to labai naudinga pasipraktikuoti namuose ir įvertinti, kiek laiko truks parengtos medžiagos pristatymas.
7. Patinkančio žmogaus radimas. Pažįstamo ar mielo žmogaus auditorijoje radimas ir kontakto kalbėjimo metu palaikymas gali tapti išsigelbėjimu ar tapti motyvuojančiu.
8. Nesvarbu kas nutiks, tai baigsis po X minučių. Net jei matote, kad pristatymas nekrypsta norima linkme, pergyventi labai nereikėtų, nes ir blogiausiu atveju jis baigsis po tam tikro laiko.
9. Klaidos dažniausiai matomos tik kalbančiajam. Tik jūs gerai išmanote savo pristatymui parengtą medžiagą, jos pristatymo eiliškumą. Taigi svarbu neužsikabinti už klaidos, o tiesiog tęsti pristatymą. Galvojimas apie klaidas tik bereikalingai blaškys dėmesį ir paskatins padaryti dar daugiau klaidų.
10. Įrašo sukūrimas. Dažniausiai daugeliui nesinori žiūrėti į save ar klausytis savęs, tačiau tai itin naudinga norint tobulinti savo pristatymą. Galbūt, kartojame kokį nors žodį ar nuolat atliekame tą patį gestą, todėl žiūrėjimas į save gali padėti tai atrasti. Juo labiau, pakartotinis savęs klausymas, stebėjimas gali padėti išgryninti temą ir tai, ką norite akcentuoti.
Tai yra pirmieji aspektai norint pasiruošti viešajam kalbėjimui. Geriausias būdas tobulinti jį – tai nuolatinė praktika bei savęs stebėjimas, kalbėjimo, bendravimo su auditorija įgūdžių lavinimas. Taigi susidarykite pristatymo planą, pasitreniruokite ir pasidalinkite mintimis prisimindami, jog niekas negali jūsų istorijos papasakoti geriau nei jūs pats.
Parengta pagal: https://www.entrepreneur.com/article/385167?fbclid=IwAR0kpqOMXnzXmr1iXh177vbk9-CQAaI9_dKOXXpQ-SxjT-2drB17RClOi9Y
Palikite komentarą