Apie patyčias
Iš mano atsakymų vienam jaunimo portalui…
Kokių formų patyčios egzistuoja visuomenėje?
Patyčios yra rimta problema, su kuria pasaulyje įvairiose aplinkose susiduria milijonai žmonių. Dėl to norint siekti užkirsti kelią, pirmiausia, turime suprasti skirtingų patyčių formų ypatybes.
Labiausiai pastebima patyčių forma yra fizinės, t.y. tiesioginės patyčios. Jos gali pasireikšti kaip pastūmimas, trenkimas, stumdymas, spardymas ir pan. Poveikis gali būti daromas ir netiesiogiai, nenaudojant fizinių veiksmų.
Žodinėmis patyčiomis siekiama užgaulioti, pravardžiuoti, menkinti, gąsdinti.
Išskirti galima ir socialines patyčias, kurių metu dėmesys nukreipiamas į socialinių ryšių nutraukimą, reputacijos menkinimą. Dažniausiai to siekiama pasitelkiant melą, apkalbas, įžeidžiančius juokelius, gestus, izoliavimo siekimą ir pan.
Seksualinio pobūdžio juokelių, užuominų, gestų laidymas ar nepageidaujami fiziniai prisilietimai norint pažeminti, kontroliuoti ar įbauginti leidžia mums kalbėti apie seksualines patyčias.
Patyčios gali pasireikšti ir išskiriant specifinius požymius. Žala fizine, verbaline forma ar izoliavimo siekimu gali būti daroma dėl rasės, religijos, seksualinės orientacijos, negalios ar kitų požymių.
Galiausiai, pastaruoju metu itin paplitusi patyčių forma yra internetinės / kibernetinės patyčios, kai poveikį siekiama daryti naudojantis technologinėmis priemonėmis.
Kuo kitokios internetinės patyčios?
Esminiu internetinių patyčių aspektu yra technologijų naudojimas, t. y. siekimas daryti poveikį naudojantis išmaniaisiais įrenginiais, socialiniais tinklais, rašant žinutes, komentarus, siunčiant nuotraukas, video ir kitą turinį. O tam labai „pasitarnauja“ dar viena svarbi internetinių patyčių ypatybė – tai galimybė paslėpti savo tapatybę, susikurti norimą ar pasinaudoti svetima.
Taip technologijų pagalba plintančios patyčios suteikia galimybę informacija dalintis itin greitai, pasiekiant didelę auditoriją žinant, jog srautą sunku suvaldyti bei pašalinti taip paliekant lyg tęstinį neigiamą poveikį.
Kokios dažniausios patyčių priežastys?
Patyčių priežastis galima susieti su pačiu žmogumi, jo artimiausia aplinka bei visuomene apskritai. Taigi patyčias paskatinti gali sveikatos problemos, įgūdžių, empatijos stoka, fizinės jėgos persvara, impulsyvumas ir kt.
Reikšmės turėti gali ir artimiausioje aplinkoje, t.y. šeimoje įgyta patirtis. Galbūt, artimiausioje aplinkoje patirtas ar stebėtas smurtas, stokota meilės, rūpesčio, kitų reikšmingų poreikių atliepimo. To pasėkoje smurtas bei patyčios tampa kaip išmoktas bei žinomas elgesio būdas siekiant pasirūpinimo savimi, saugumo, galios, dėmesio.
Žvelgiant į platesnį kontekstą pripažįstamas patyčių problemos mastas, prie kurio vis dar prisideda patyčių toleravimas, pagarbos žmogiškumui, skirtybėms stoka, sunkumai valdant informacijos srautus ir turinio kūrėjus internetinėje erdvėje.
Kokį „nupieštumėte” asmens, kuris tyčiojasi, portretą? Koks tai asmuo?
Vargu, ar pavyktų „nupiešti“ vieną besityčiojančiojo paveikslą, nes tiesiogiai bei netiesiogiai smurtaujantį asmenį gali padėti apibūdinti nebūtinai tie patys požymiai. Gal dėl to galime orientuotis į pakankamai platų požymių spektrą ir taip išlikti dėmesingesni elgesiui, su kuriuo susiduriame.
Taigi, vienaip ar kitaip besityčiojantis žmogus gali būti pats patyręs patyčias, smurtą; turėti sveikatos problemų; pasižymėti impulsyvumu, pykčio valdymo sunkumais, agresyvumu; stokoti socialinių įgūdžių; būti charizmatiškas, pasitikintis, užtikrintas savimi; mokantis įtikinti; meluojantis, manipuliuojantis; negalintis atskirti lyderystės, vadovavimo bei patyčių; kopijuojantis kitų elgesį; norintis kontroliuoti; savo trūkumus projektuojantis į kitus; linkęs siekti asmeninės naudos; dramatiškas; kaltinantis, tačiau pats stokojantis kaltės jausmo; skirtingiems žmonėms pateikiantis skirtingą informaciją; grubus, nemalonus; stokojantis sąmoningumo; negerbiantis autoritetų; laužantis taisykles; palaikantis pozityvius įsitikinimus apie smurtą; stipresnis fiziškai, emociškai; kaltinantis pačias aukas dėl jų turimų kokių nors požymių ir kt.
Kokią žalą patiria asmuo, iš kurio tyčiojamasi?
Turbūt, nerasime dviejų vienodas patyčių pasekmes patiriančių žmonių. Poveikis gali būti susijęs su mūsų turimais įgūdžiais, esama sveikatos būsena, jaučiama parama ir pan. Nepaisant to, vienareikšmiškai pripažįstamos neigiamos patyčių pasekmės. Pirmiausia, jos gali būti akivaizdžios, t.y. stebimi sužalojimai. Taip pat gali pasireikšti miego, mitybos sutrikimai, pilvo, galvos skausmai, prakaitavimas, padažnėjęs širdies ritmas, šlapinimasis į lovą, bėrimai ar kiti negalavimai nesant jokios ligos. Patiriant patyčias dažniau būdingas nerimas, depresiškumas, gėda, liūdesys, vienišumas, bejėgiškumas, savivaizdžio problemos (pvz. nepasitenkinimas savo kūnu), žema savivertė, savižala bei suicidinės mintys, psichiką veikiančių medžiagų vartojimas, išaugęs agresyvumas, nusikalstamas elgesys. Tai lydi ir interesų susiaurėjimas, vietų ar veiklų vengimas, bendravimo sunkumai. Dėl patiriamo streso gali pakisti ir dėmesys bei atmintis, todėl tampa sunkiau mokytis, siekti norimų tikslų ar tiesiog atlikti kasdienes veiklas.
Palikite komentarą