Gynybos mechanizmai trauminės patirties kontekste
Antroji Nicabm (www.nicabm.com) diena apie gynybos mechanizmus patyrus sudėtingas, sukrečiančias patirtis.
Patyrus sudėtingas, sukrečiančias patirtis, gali reikšmingai pasikeisti mūsų mintys, emocijos, elgesys.
Vienu iš reagavimo būdų gali tapti dėmesio siekimas, lyg „išgelbėk mane“ šauksmas. Tai gali reikštis verkimu, skundimusi, priklausomybe nuo kito žmogaus ar kito žmogaus idealizavimu (pvz. specialistas žino viską, turi mane išgelbėti, turiu visą atsakomybę atiduoti jam). Taigi taip dėmesį nuo savęs į kitus nukreipusiems žmonėms sunku pamatyti asmeninius resursus ir tai, ką jie patys gali dėl savęs padaryti.
Kitu reagavimo būdu gali būti suglebimas, apatiškumas – lyg apmirštu, kad tik niekas manęs daugiau nebepultų. Tokiu atveju suvokiama, jog „ką bedaryčiau, niekas nepadeda, nepasiteisina, todėl neverta kažką daryti“. Tokia bejėgiškumo būsena tampa ne tik žalinga pačiam žmogui, tačiau ir prisidedanti prie sukrečiančių patirčių pasikartojimo tikimybės.
Noras įtikti ir prisitaikyti gali būti dar vienas elgesio atsakas į sudėtingas patirtis. Tai reiškia, pasirenku daryti viską, kad tik nesulaukčiau kitų nemalonios reakcijos. Ir nors prisitaikymas gali atrodyti kaip pasyvus elgesys, tačiau yra priešingai. Norint prisitaikyti itin išauga budrumas, kada reikia nuolat stebėti aplinką, prie jos prisitaikyti bei stebėti tai, kaip pasiteisina pasirenkamas elgesys. Todėl tai vadinama dvigubo budrumo / dvigubo sąmoningumo būsena.
Čia galima sau ar kitiems užduoti labai svarbų klausimą: „Kur aš / tu išmokau / išmokai to, kad reikia kitiems patikti, nes tik tokiu atveju viskas bus gerai?“
Ką daryti?
Kalbėję specialistai rekomendavo darbą su kūnu, t. y. bent lengvus judesius, kai galime pradėti nuo nugaros ištiesinimo, rankų judesių lyg kažką stumtume, rankomis brėžtume ribas.
Pažinti savo poreikius. Išvardintos reakcijos atspindi tai, jog žmogus itin nuneigia, ar net apskritai nebežino savo poreikių. Todėl svarbu tyrinėti ir nuolat savęs klausti, kas man yra svarbu, ko norėčiau aš. Taip pat bendraujant su žmogumi, kuriam būdingos panašios reakcijos, labai svarbu leisti turėti savo nuomonę, priminti teisę pasakyti „Ne“ ar nesutikti su kitų požiūriu.
Palikite komentarą