Kai psichoterapeutas pasiūlo pasikonsultuoti su psichiatru
Įsivaizduokite, jog nusprendėte nukeliauti ilgą distanciją nepažįstamoje vietovėje. Gali būti, jog kelyje pasiklysite, susižeisite ar nutiks kažkas tokio, dėl ko kelionės trukmė pailgės. Turint kelionės palydovą, gidą bei keliaujant su pagalba, tikslą pasiekti būtų lengviau. Palydovas informuotų apie galimas kliūtis ir reikalingas priemones. Ir nors tikslą būtų galima pasiekti ir be viso to, tačiau papildoma pagalba tikrai palengvina kelionę.
Gyvename individualizmo puoselėjimo laikotarpyje, kuriame tikimasi, jog kiekvienas sugebės pats susitvarkyti su kylančiais sunkumais. Nors tai yra įmanoma, tačiau ne mažiau svarbi ir išorės pagalba, kurios dėka situacija gali būti išspręsta žymiai greičiau ir efektyviau. Taigi remiantis šia metafora, psichoterapeutas, psichiatras yra psichikos sveikatą palaikyti padedančiu gidu, kurio taikomi metodai bei priemonės yra svarbūs kelionės sėkmei.
Dažnai psichoterapeutai girdi, jog klientai nori pasiekti savo tikslus, tačiau griežtai atsisako apsilankyti pas psichiatrą. Tai neatsiejama nuo vis dar gajų įsitikinimų apie lankymąsi pas psichiatrą bei nenoro vartoti paskiriamus vaistus. Šiuos įsitikinimus palaiko ir kiti mitai.
Matyt esu silpnas, jei turiu lankytis pas psichikos sveikatos specialistą. Tiesa, jog sprendimas kreiptis pagalbos, terapijos lankymas klientui atrodo didelis žingsnis, kurį žengti labai baisu. Ne visada lengva pripažinti, jog kai kas gyvenime vyksta taip, kaip norime. Juo labiau, to aptarimas su svetimu žmogumi tikrai neatrodo labai puiki alternatyva. Tačiau sprendimas kreiptis pagalbos yra pirmas ir labai svarbus laukiančios kelionės žingsnis. Kelionės, kurioje pamatoma ne tik problema, nesėkmė, tačiau ir jos priežastys bei įvairesni sprendimo būdai. Tai drąsos ir vilties keisti savo situaciją įrodymas. Taip ir pasikonsultavimas su psichiatru apie medikamentinio gydymo poreikį yra galima papildoma pagalbos kelionėje priemonė. Psichiatras galės būti tas kelionės gidas, kuris patars, nukreips kokias priemones pravartu pasiimti į kelionę ir kada jas naudoti.
Šalutinis vaistų poveikis bus blogesnis nei ligos/negalavimo sukeliami simptomai. Psichiatro paskiriami vaistai gali sukelti šalutinį poveikį kaip ir bet kokie kiti vaistai. Medikamentų vartojimo tikslas yra neigiamų simptomų mažinimas, o šalutinis poveikis gali pasireikšti kaip organizmo atsakas į bandymą priprasti prie dar nevartotų vaistų. Tačiau, žinoma, šalutinis poveikis neturėtų užgožti pagrindinio tikslo, todėl labai svarbu tai aptarti su gydytoju.
Iškart pajusiu vaistų poveikį. Ne visi vaistai leidžia pasiekti greitą rezultatą. Vienų poveikį galima pajusti kelių valandų bėgyje, kitų poveikio gali tekti palaukti bent keletą savaičių. Bendravimas su gydančiu gydytoju gali padėti aiškiau suprasti ko ir kada galima tikėtis.
Jei vaistai nepadėjo, reiškia niekas negali padėti. Visų mūsų organizmai skiriasi, o tai reiškia – skirtingai reaguoja ir į vaistų poveikį. Gali prireikti laiko kol gydytojas parinks tinkamiausius vaistus. Dėl to labai svarbu gydytojui paaiškinti savo pojūčius ir patirtį vartojant paskirtus medikamentus.
Jei pasijusiu geriau, galėsiu nebevartoti vaistų. Labai svarbu, jog vaistai būtų vartojami tam tikrą gydytojo nustatytą laiką, o jų vartojimas nebūtų nutrauktas staiga. Vaistų nutraukimas gali neigiamai paveikti sveikimo procesą, sukelti papildomų sunkumų bei sugrąžinti prie buvusių simptomų pasireiškimo. Todėl dėl vaistų nutraukimo labai svarbu pasitarti su gydytoju.
Jei vartoju vaistus, man nereikia lankyti psichoterapijos. Medikamentai veikia kaip papildoma pagalba ir nors jie padeda sumažinti neigiamus simptomus, tačiau savaime nemoko įvaldyti aplinkos, su kuria tenka susidurti. Tuo tarpu terapija svarbi geriau suprantant, analizuojant tas gyvenimo sritis, kuriose patiriamas stresas bei įtampa, taip stiprinant psichologinį atsparumą. Jeigu terapeutas pasiūlo pasikonsultuoti su psichiatru, taip yra tik todėl, jog jis siekia sukurti pačią efektyviausią aplinką, padedančią pasiekti užsibrėžtus tikslus. Nepaisant to, jeigu kyla su tuo susijusių baimių, minčių, labai svarbu jas aptarti su terapeutu ir taip priimti geriausią, situaciją atitinkantį sprendimą.
Galiausiai, psichoterapeutas nėra suinteresuotas priversti klientą lankytis pas psichiatrą bei vartoti vaistus. Šie sprendimai yra asmeniniai. Nepaisant to, kokį sprendimą priimsite, terapeutas lydės jus asmeninėje kelionėje bei neš vilties deglą siekiant užsibrėžtų tikslų.
Parengta pagal:
- https://willingness.com.mt/my-therapist-recommended-seeing-a-psychiatrist/?fbclid=IwAR0ZVa9to7sF2UeEJV1wDUtozf4xj7cCXfQID8DCrEM1K103n-7-UZ1JCyU
- https://willingness.com.mt/5-myths-about-psychiatric-medication/
Palikite komentarą