S. Forward, C. Buck. Pinigų demonai
Kaip ir „Toksiški tėvai“, taip ir ši knyga man labai patiko. Gal net drįsčiau pasakyti, jog ją labai naudinga perskaityti visoms moterims. Autorė išskirtinai kreipiasi į moteris, nes ir pati yra kovojusi su pinigų demonais. Juo labiau, tikėtina, jog visos mes kuriame nors gyvenimo etape esame susidūrę su vienu iš pinigų demonų – emocinėmis barikadomis, savęs ribojimu, kenkimu savo sėkmei, gyvenimu skoloje, didesniu nei partnerio uždarbiu ar noru išgelbėti visada skolose skęstantį, neatsakingą partnerį.
Tiesą sakant, pirmiausia kiekviena moteris turi palaikyti sveikus ir mylinčius santykius su savimi, o jau tada gali tikėtis sėkmingų santykių su kitu asmeniu. <…> O pats efektyviausias būdas pakeisti santykius – pakeisti savo pačios elgesį, ir nesvarbu, kas kaltas
Ir vienas svarbiausių momentų yra tai, jog nors santykiuose patiriami konfliktai būna susiję su pinigais, autorė iliustruodama pavyzdžiais parodo, jog už to slypi žymiai gilesni mūsų įsitikinimai ir ankstyvųjų patirčių antspaudas. Taigi dažnai tai, kaip mūsų tėvai ar kiti svarbūs asmenys kūrė emocinį santykį bei naudojo pinigus kaip apdovanojimą ar bausmę, leidžia paaiškinti, kodėl mūsų santykiai su savimi ir/ar pinigais gali būti sutrikę.
Geros mergaitės sindromas yra apsaugos nuo tos baimės mechanizmas. Jis gali nepaprastai veiksmingai kurti saugumo iliuziją
Nenoras kurti bendrą gyvenimą, finansus gali būti siejamas su baime prarasti save, tapti priklausoma nuo kito ir galiausiai baime būti palikta. O ar teko kada save riboti, net ir tada, kai žinojote, jog tikrai nieko blogo nenutiks sau ką nors įsigijus? Autorės teigimu, polinkis save varžyti finansine prasme dažnai susijęs ne tik su žema saviverte bei stipriu kaltės jausmo išgyvenimu, tačiau ir su gyvenimo džiaugsmo, emocijų raiškos stoka, nenoru, nemokėjimu priimti pagalbą ar savęs neigimą atspindinčias mintis patvirtinančio partnerio pasirinkimu.
Pyktis, kaip ir teisingumas, veiksmingai išreiškiamas tik tada, kai nukreipiamas į atsakingą asmenį
O gal priešingai, gyvenimas klostosi sėkmingai, tenkina uždarbis, karjeros galimybės, tačiau laikas nuo laiko pačios sau kaišome pagalius į ratus? Ar gali būti, jog sumenkindamos save bei savo pasiekimus bandome išlaikyti partnerio, tėvų pozityvų įvaizdį? Juk kažkaip netinkama džiaugtis ir didžiuotis tuo, ko kiti stokoja…
Kita vertus, galbūt, gebėdamos savimi finansiškai pasirūpinti, tačiau stokodamos emocinio artumo prisiimame finansinės įgalintojos vaidmenį. Taip gelbėdamos neatsakingą partnerį, pasak autorės, įsitraukiame į santykius, kuriuose išlaidaujantis partneris gali atkartoti santykio su tėvais modelį, kuriame siekiama maištauti ir išsilaisvinti.
Tikroji santykių galia priklauso partneriui, kuriam nuolat pavyksta gauti tai, ko nori
Tikiu, jog situacijų ir jų paaiškinimų gali būti pačių įvairiausių, tačiau paprastai ir vaizdžiai autorės perteikiami pavyzdžiai dažnai leidžia patvirtinti, jog santykiuose pinigai tampa pretekstu, padedančiu išreikšti viduje tūnančius ir mus bauginančius jausmus.
Tai atpažinti ir suprasti galima pasinaudojant autorės pateikiamais pratimais, kurių pavyzdžiais ir pasidalinu žemiau.
⚡ Laiškas išsigandusiam vidiniam vaikui.
⚡ Laiškas kitam asmeniui.
⚡ Sakinių užbaigimas:
„Kai mes ginčijamės dėl pinigų, aš išsigąstu, nes bijau, kas jis…
Aš bijau, kad jis mane paliks, nes…
Jeigu jis mane paliks, bijau, kad aš…
Aš bijau turėti bendrą biudžetą, nes…
Aš bijau atsidurti tokioje padėtyje, kaip mano mama ra tėtis, nes…“
⚡ Vidinis dialogas. Savo situacijose įsivaizduokite esant draugę ar kitą artimą asmenį. Įsivaizduokite, jog ji patiria panašius sunkumus, jaučia nerimą ar kitas emocijas. Kokius žodžius jai pasakytumėte, kaip bandytumėte ją paguosti, jai padėti? Tuos pačius žodžius juk galite pasakyti ir sau.
⚡ Suteikti demonui balsą. Pabandyti pravesti dialogą su savo vidiniu demonu.
⚡ Nupiešti savo demoną.
⚡ Gydomasis apsipirkimas. T.y. negalint nieko sau nusipirkti, užsibrėžti per tam tikrą laiką nusipirkti bent nedidelį/nebrangų daiktą SAU.
⚡ Nuogos tiesos pratimas (sakinių užbaigimas):
Aš noriu…
Man reikia…
Aš jaučiuosi…
Aš trokštu…
⚡ Padrąsinančios mantros susikūrimas.
⚡ Demaskuoti vidinį kritiką. T.y prisiminus situaciją iš praeitis paanalizuoti:
Ką aš padariau?
Kaip kiti reagavo?
Kaip aš jaučiausi?
⚡ Pasipiktinimo dienoraštis
Kas atsitiko?
Kaip aš reagavau?
Palikite komentarą