Gėdos reikšmė patyrus sukrečiančias patirtis
Gėda daugeliu atveju yra nemalonus išgyvenimas. Dar didesnę reikšmę gėda įgyja kalbant apie sukrečiančias patirtis. Ji lyg atspindi baimę būti pamatytam, o juo labiau pamatytam su kažkokiu dėl patirties atsiradusiu trūkumu.
Vis dėl to gėda yra ir savitas apsisaugojimo būdas, mechanizmas. Kai jaučiu gėdą užsisklendžiu, neišreiškiu to, ką galvoju, jaučiu, todėl galiu apsisaugoti nuo galimo atsako į tai. Taip pat nepaisant aplinkybių tai gali būti kaip atsakomybės prisiėmimo ir siekimo išlaikyti situacijos kontrolės jausmą būdas, t. y. jaučiu gėdą, vadinasi prisiimu atsakomybę – jei bučiau pasielgęs kitaip, taip nebūtų nutikę.
Įveikti gėdą galime bandyti keliais elgesio būdais:
Kaltinant kitus
Vengiant patirčių, bendravimo
Kritikuojant save
Vengiant pripažinti buvusias skausmingas patirtis (pvz. „ne, man taip nenutiko“, „nieko ten reikšmingo nenutiko“ ir pan.)
Vis dėl to, šie būdai nėra adaptyvūs, todėl pažvelkime į kitus pagalbos sau bei kitiems būdus.
Labai svarbu normalizuoti gėdą ir suteikti jai naujas prasmes. Gėda yra normalus atsakas į patirtį. Situacijoje pasirinktas elgesio būdas buvo geriausias, kokį tuo metu žinojome.
Taip pat labai svarbu stebėti savo kritiškas mintis, savo vidinį kritiką, t. y. tą balselį, kuris vis kužda kažką blogo.
Gėda yra emocija, o emocijos „gyvena“ kūne. Dėl to galime tyrinėti kūno pojūčius ir jiems suteikiamas reikšmes, atrasti galimas „sveikas“ kūno dalis, kuriose gėdos nejaučiame ar jaučiame mažiau, bei patyrinėti kaip jos galėtų padėti mūsų pažeistoms dalims gyti.
Pozityvios emocijos gali atrodyti gąsdinančios, „nesaugios“. Kai ilgą laiką buvome įtampoje bei nesaugume, gali atrodyti, jog atsipalaidavimas ir ramybė yra „ne prieš gerą“. Posakis „Nesijuok, kad po to netektų verkti“ čia labai tinka apibūdinti patirtį, kai esame pasirengę gintis net ir tuomet, kai reikėtų tik mėgautis atsipalaidavimu. Dėl to turime save mokyti suprasti, visų pirma, jog galime jaustis kitaip, galime juokti, jaustis ramūs, atsipalaidavę.
Svarbu prisiminti, jog negalime paneigti, pakeisti to, kas mums įvyko, tačiau galime kurti naujus, efektyvesnius reagavimo bei buvimo su savimi ir kitais būdus.
Pagal Nicabm www.nicabm.com mokymus
Palikite komentarą