Kūno vaizdas. Kas tai ir kodėl toks svarbus?
Kadangi ant veido pasirodė didelis bėrimas, prisiminiau, jog niekada negalėjau pasidžiaugti tobula veido oda. Nors labai dėl to nesikrimtau, tačiau tikrai ir nesidžiaugiau. O šiandien, Pasaulinės psichikos sveikatos dieną, dar pagalvojau, jog santykis su savo kūnu labai svarbus daugeliui sričių. O kur dar tie tobuli ūgio, svorio, stiliaus pojūčio ir kiti standartais, kuriuos tik spėk vaikytis.
Taigi dalinuosi moksliniais tyrimais grįstomis mintimis apie tai, kas yra kūno vaizdas, kokios dažniausios jį lemiančios priežastys ir kokių pasekmių gali turėti santykio su savo kūnu kūrimas.
Kas yra kūno vaizdas?
Nors sąvoka aiškinama labai plačiai, apibendrinus galima pasakyti, jog kūno vaizdas – tai mintys, jausmai ir elgesys savo kūno atžvilgiu. Kartu tai susiję tiek su asmeniniu bei kitų vertinimu mūsų kūno atžvilgiu, tiek su objektyviais (pvz. ūgis, svoris, kūno apimtys, kūno segmentų plotis, KMI) bei subjektyviais aspektais.
Kai kalbame apie kūną ir jo vaizdą, didelis dėmesys skiriamas nepasitenkinimui savo kūnu. Nepasitenkinimas savo kūnu suprantamas kaip neatitikimas tarp norimo ir esamo kūno vaizdo, kas atitinkamai pasireiškia kritiškomis mintimis, neigiamomis emocijomis bei elgesiu savo kūno atžvilgiu. Natūralus rūpinimasis savo kūnu bei išvaizda, mityba, apranga, sveikata suprantamas kaip adaptyvus. Tačiau intensyvus fizinės išvaizdos sureikšminimas ir apibendrinimas vertinant asmeninę gerovę ignoruojant kitas sritis jau gali tapti nebeadaptyviu. Būtent dėl to, norint pilnavertiškai suprasti kūno vaizdo aiškinimą, omenyje turimas tiek kūnas savaime, tiek išvaizda ir jai skiriamas dėmesys.
Reikia paminėti ir tai, jog kūno vaizdas gali būti neigiamas, neutralus arba pozityvus. Svarbu tai, jog neigiamo kūno vaizdo nebuvimas dar nereiškia pozityvaus kūno vaizdo vertinimo. Mokslininkai pastebi, jog kūno vaizdas – tai ne momentas tarp dviejų priešingų polių, tai visuma vertinant pasitenkinimą skirtingomis kūno dalimis. Dėl to ir pozityvus kūno vaizdas suprantamas kaip meilė ir pagarba savo kūnui priimant skirtingas kūno dalis, jaučiant pasitikėjimą savo kūnu bei jo galimybėmis. Tai leidžia jausti savo kūno unikalumą, žavėjimąsi net ir netobulais jo aspektais, pasitenkinimą kūnu, išreiškiamą per išorinį žavesį, švytėjimą, orientaciją į privalumus ir jų išskyrimą supančios aplinkos kontekste.
Kas formuoja mūsų kūno vaizdo vertinimą?
Kaip jau minėta, kūno vaizdas – tai visuminis asmeninio bei suvokiamo kitų vertinimo derinys. Dėl to galime kalbėti apie skirtingus asmeninius bei aplinkos veiksnius.
Pirmaisiais jų gali būti fizinė išvaizda, asmenybės savybės, lytis, amžius, fizinis aktyvumas, mintys, jausmai, sudėtingos patirtys, kiti biologiniai, psichologiniai aspektai. Tyrimai rodo, jog grožio standartais dažniau vadovaujasi moterys, kurių pasitenkinimas kūno vaizdu, deja, per pastaruosius kelis dešimtmečius buvo linkęs mažėti. Dažnai susitelkiama į moters, kaip asmenybės, vertinimą remiantis jos išvaizdos standartais. Ir net nereikia sakyti, kokias žalingas pasekmes tai sukelia – kalbama apie su išvaizda susijusias patyčias, svorio kontrolę, valgymo sutrikimus ar net žalą asmeniniam identitetui.
Prie aplinkos veiksnių galima priskirti šeimos, artimųjų įtaką, tarpasmeninių santykių patirtį, socialinę mediją, kultūrines normas bei standartus. Manoma, jog artimoje aplinkoje formuojasi tam tikras modelis, kuriame vaikai kopijuoja tėvų mąstymo, emocijų, elgesio būdą. Dėl to dažnai mamos – dukros santykis yra labai svarbus pastarosios savo kūno supratimui bei priėmimui. Itin svarbus ir socialinės medijos vaidmuo. Būtent socialinės medijos pateikia „tobulo“ kūno, išvaizdos standartus, kurių vaikymasis daro neigiamą poveikį santykio su savo kūnu kūrime.
Kūno vaizdo svarba ir pasekmės
Neigsime ar ne, tačiau santykis su savo kūnu turi didelį poveikį mūsų gyvenimui ir jo kokybei. Ir kalbame ne tik apie išvaizdą, tačiau ir fizinę bei psichikos sveikatą. Pozityvus kūno vaizdas arba tiesiog geras santykis su savo kūnu svarbus mūsų savivertei, streso įveikai, mitybai, ligų prevencijai, seksualiniam gyvenimui, fiziniam aktyvumui, sveikatai palankaus elgesio pasirinkimui, mažesniam nerimo, depresijos, valgymo sutrikimų patyrimui ir kt. Priešingai, išgyvendami probleminį santykį su savo kūnu galime imti vengti tam tikrų situacijų, veiklų bei susidurti su padidinta fizinės ir psichinės sveikatos negalavimų rizika.
Dėl to labai svarbu nepamiršti, jog kūno vaizdas ir santykis su savo kūnu, tai ne tik fizinė išvaizda, tai visapusiškas santykis su savimi. Ir nors tas santykis kuriamas socialiniame kontekste, kuris daro didelį poveikį tam, kaip kūno pagalba kuriame savo įvaizdį, tačiau jis tikrai nėra vertas kainos, kurią kartais tenka sumokėti vaikantis greitai kintančių standartų.
Palikite komentarą